×
صفحه نخستدرباره سایتشرایط استفادهحریم خصوصیتماس با ما
ولوله در شهر ۱ولوله در شهر ۲ولوله در شهر ۳طلوع عشق
نگاشته هادیدگاه هانکته ها
آثار بنیانگذاران دیانت بهائیپیام های بیت العدل اعظمگزارش ها و بیانیه هاآثار نویسندگان بهائی

برای شروع یا قطع اشتراکتان در خبرنامه سایت، آدرس ایمیل خود را در ذیل وارد کنید.

ثبت نام
قطع اشتراک
twitter
×
ولوله در شهر - شمارۀ اولولوله در شهر - شمارۀ دومولوله در شهر - شمارۀ سومطلوع عشق
سایت "بهائیان ایران" سایت رسمی جامعۀ بهائی ایرانگلچین پیام های بیت العدل اعظمسرویس خبری جامعۀ بهائیعالم بهائی: جامعۀ جهانی بهائیزندگی حضرت بهاءاللهکتابخانۀ بهائیعهد و میثاقآئین بهائیدنیای بهائینقطه نظرنگاهکسروی و کتاب «بهائی گری»پروژه های بهائیسایت جامعۀ جهانی بهائیسایت ضیافت نوزده روزهتلویزیون نوینرادیو پیام دوستسایت تعلیم و تربیتسایت ازدواج بهائی
حواس ملّت شریف ایران جمع است
1401/05/25

برگرفته از: //news.gooya.com/2022/08/post-67311.php

 

حواس ملّت شریف ایران جمع است

 

در حالی که ایران عزیزمان به خاطر قوانین و روش ها و عملکردِ خودِ جمهوری اسلامی ایران دچار انواع مشکلات و مصائب حل نشدنی است، مسؤولین حکومت و وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران برای انحراف افکار عمومی از این مصائب و وضعیّت اسفبار، بهائیان را سپربلا کرده تا حواس ملت شریف ایران را از علل اصلی ویرانی ایران و ایرانی پرت کند و به بهائیان مشغول دارد! (1)

 

9 مرداد 1401 مقارن آغاز ماه محرم وزارت اطلاعات با اقدامی هماهنگ به منازل و بعضی مغازه های ده ها بهایی در چندین شهر هجوم برده ضمن تفتیش و به هم ریختن وسایل و بردن کتب بهائی و موبایل و کامپیوترِ اعضاء هر خانواده، چند بهائی را نیز دستگیر کردند. (2) وزارت اطلاعات روز بعد اطلاعیۀ رسمی زیر را منتشر و اخبار صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران نیز آن را همراه با نفرت پراکنی علیه بهائیان منعکس نمود. (3) متن اطلاعیه:

 

 

«دوشنبه 10 مرداد 1401-اطلاعیه وزارت اطلاعات: بازداشت اعضای هسته‌ی مرکزی حزب جاسوس بهاییت: سربازان گمنام امام زمان (عج)، اعضای هسته‌ی مرکزی حزب جاسوس بهاییت را بازداشت کردند.

بسم الله الرحمن الرحیمسربازان گمنام امام زمان (عج) شماری از اعضای هسته‌ی مرکزی حزب جاسوس بهاییت را بازداشت کردند. متهمین بازداشت شده مستقیماً با کانون صهیونیستی موسوم به بیت‌العدل مستقر در فلسطین اشغالی در ارتباطِ تشکیلاتی بودند. یافته‌های مستند اطلاعاتی حکایت دارند که کانون پیش‌گفته، سال گذشته راهبرد احیای تشکیلات فرقه‌ی ضاله‌ی بهاییت در ایران را تحت عنوان «خط تبلیغ تهاجمی» و مأموریت ویژه‌ی جمع‌آوری هدفمند اطلاعاتی به شبکه‌ی بازداشت شده ابلاغ نموده بود. همچنین مأموریت‌های تبلیغ گسترده‌ی آموزه‌های استعمار ساخته‌ی بهاییت و نفوذ در محیط‌های آموزشی در سطوح مختلف و به‌طور خاص مهدکودک‌های سراسر کشور را محوّل کرده بودند. علاوه بر آن اعضای هسته‌ی بازداشت شده، ملاقات‌های متعددی با کادر مرکزیت حزب صهیونیستی در خارج از کشور داشته و گزارشِ عملکرد نوبه‌ای پیرامون مأموریت‌های پیش‌گفته به‌ویژه ترویج سازمان‌یافته‌ی بی‌حجابی در ایران را به مرکز توطئه‌ی مستقر در فلسطین اشغالی ارائه می‌داد.

وزارت اطلاعات اعلام می‌نماید که فارغ از سناریوهای تبلیغاتی و جنگ روانی بلندگوهای غربی صهیونیستی، با عزم و اراده‌ی جدی به وظیفه‌ی خود در قبال عوامل جاسوسی و هجمه به دین و فرهنگ و هویت ایرانی – اسلامی کشور و مزدوران رژیم اشغالگر قدس عمل کرده و خواهد کرد. ان‌شاءالله.» (4)

 

امّا این یورش پایان ماجرا و سناریوی وزارت اطلاعات نبود، بلکه دو روز بعد در 11 مرداد 1401 در ادامۀ حملۀ آشکارا سیستماتیک و برنامه ریزی شده، 200 مأمور حکومت به روستای روشنکوه ساری حمله و به تخریب خانه های بهائیان پرداختند. (5) و تا امروز نیز بعضی دستگیری هایِ دیگر طبق گزارش جامعۀ جهانی بهائی و سایت های حقوق بشری ادامه داشته است و در تکمیل ماجرا، داوطلبان بهائی مانند سال های گذشته در کنکور امسال نیز علیرغم استحقاق، با بهانۀ نخ نمای نقص پرونده از ورود به دانشگاه محروم شدند. (6)

 

این ماجرا و سناریوی جدیدِ هجوم مجدّد به بهائیان که مرحلۀ تازه ای از حملات مستمر سیستماتیکِ 44 سالۀ جمهوری اسلامی ایران علیه دیانت بهائی و بهائیان است به دو علت اصلی صورت گرفته و ادامه داشته است. اوّلین و اصلی ترین دلیل که مربوط به نفسِ وجود و ظهورِ دیانت بهائی می شود آن است که مرکز جهانی بهائی، بیت العدل اعظم، آن را چنین توضیح فرموده اند:

 

«دلیل اصلی این که علماء و امراء از بدو ظهور به مخالفت با امر حضرت بهاءالله قیام نمودند آن بود که حضرتش را مؤسّس جامعه ای بدیع مبتنی بر برابری و عدالت اجتماعی می دیدند که در آن، جا و مقامی برای خود نمی یافتند. این بیم و هراس از آن زمان تا کنون انگیزۀ بروز شدائد و بلایای متوالیه بر آن سالکانِ سبیلِ مَحَبّت و وفا [بهائیان] بوده و هیچ شخص منصفی انکار نخواهد کرد که علی رغم این مظالم جامعۀ بهائی اقلیتی خلّاق و نمونه ای از تمدّن آیندۀ مورد نظر حضرت بهاءالله و نشانه ای از ارادۀ آهنین آن جمالِ مُبین [حضرت بهاءالله] برای تحقق مقصدِ اَعلایِ خویش است.» (7)

 

دوّمین دلیل حملات مزبور همان طور که در اوّل این مقاله ذکر شد، سپربلا کردن بهائیان برای انحراف افکار عمومی هم میهنان عزیز از انواع مشکلات و مصائب حل نشدنیِ 44 ساله و کنونیِ ایران و ایرانی است. (8)

 

نویسنده اینجا ضروری نمی بیند وارد بحث مصائب و مشکلات اجتماعی و اقتصادی ایرانیان عزیز از طفل صغیر تا پیر زمین گیر شود، زیرا روز و شبی نیست که اخبار ویرانی ایران و ایرانی در رسانه ها انعکاس نیابد. امّا در عوض باید به حقیقت بسیار مهمّی اشاره نماید و آن این که اینک اکثریّت مردم عزیز ایران و از جمله نویسندگان و فرهیختگان آن - بخصوص در دو دهۀ اخیر- حواسشان کاملاً جمع است و نه تنها فریب حکومت اسلامی را در سپربلا کردن بهائیان نمی خورند، بلکه بیش از پیش با اکاذیب و افترائات جمهوری اسلامی ایران و وزارت اطلاعات آن و نفرت پراکنی علیه بهائیان آشنا شده اند و به دفاع آشکار از هم میهنان بهائیشان پرداخته اند. (9) کافی است توجّه شود هنوز چند روزی از هجوم وزارت اطلاعات به منازل بهائیان و دستگیری بعضی از ایشان و تخریب خانه های بهائیان در روشنکوه ساری نگذشته که فضای رسانه ای جهان اَعمّ از بهائی و غیر بهائی مَملو از دفاع از بهائیان و اثبات دروغ ها و نفرت پراکنی های وزارت مزبور شده است و بعضی بدرستی اطلاعیۀ 10 مرداد 1401 وزارت اطلاعات و عملکرد آن را مضحک و مایۀ رسوایی ارزیابی کرده اند.

 

با این اوصاف، باید پرسید آیا مسؤولین محترم حکومت نمی بینند که اقدامات ظالمانه و غیر انسانی و مخالف حقوق بشری شان نتایج عکس داده و می دهد؟ آیا مشاهده نمی کنند که اکثریّت مردم ایران نه تنها تحت تأثیر نفرت پراکنی های ایشان در رسانه های داخلی و نیز ارتش سایبری شان در سایت ها، یوتیوب، توییتر، فیس بوک، اینستاگرام، کلاب هاوس و غیره علیه بهائیان نمی شوند، بلکه همان طور که ذکر شد، هم در همان فضاهای مجازی و هم در خودِ جامعه به دفاع از ایشان می پردازند و حتی شجاعانه برای حفظ حقوق شهروندی بهائیان نامه و طومار به مقامات می نویسند؟ (10)

 

نگارنده طبق معتقدات بهائی و به عنوان یک ایرانی بهائی برای نهاد حکومت و لزوم آن و اهمّیّتِ وظائفش درقبال شهروندان به عنوان یک اصل، ارزش و احترام خاصّ قائل است. مرکز جهانی بهائی، بیت العدل اعظم، در ترجمه ای از پیام 28 فوریۀ 2005 چنین نوشته اند:

 

«حكومت،‌ به عنوان سیستمی برای تداوم رفاه و ترقّی منظّم جامعۀ بشری، به مُهرِ تأییدِ اِلهی مُزیّن است. تأكید بر ضرورتِ همیشگیِ حكومت از جمله ویژگی‌های بارزِ آیین بهایی است. حضرت بهاءُالله اهمّیّتِ حكومت را در كتابِ مُستطابِ اَقدَس و تعدادی از الواحِ معروفِ خود، صریحاً تأكید فرموده‌اند. آن حضرت با بیانِ "فِی الحَقیقه زمامِ حفظ و راحت و اطمینان در ظاهر در قبضۀ اقتدارِ حكومت است" شكّی بجا نمی گذارند كه "حقّ چنین خواسته و چنین مُقدّر فرموده..." در مقام دیگر می فرمایند: "... آنچه امروز لازمست اطاعت حكومت..." است. ولی ضامنِ موفقیّت یك دولت، از یك سو میزانِ عدالتی است كه در خدمت به مردم اِعمال می كند و از سوی دیگر، وفاداری و تَبَعیّتی است كه مردم به آن حكومت نشان می دهند. حضرت عبدُالبهاء در توضیحِ دوجانبه بودن حقوقی كه در این جا به آن اشاره شده است، می فرمایند: "حكومتِ رعیّت پَروَر واجبُ الاِطاعتست و اطاعتش موجبِ قُربتِ عَدلِ اِلهی.»

 

امّا با توجّه به حقیقت فوق، اطاعت از هر حکومتی تا حدّی است که عقاید وجدانی شهروندانش سرکوب نگردد. بیت العدل اعظم در این باره در پیامی خطاب به بهائیان ایران مورّخ 12 اسفند 1391 اشاره دارند که:

 

«بهائیان دولت را نظامی برای حفظ رفاه و پیشرفت صحیح اجتماع تلقّی می نمایند و در هر کشوری که زندگی ‌می کنند اطاعت از قوانین آن را، بدون زیر پا نهادن عقاید دینیشان، وظیفۀ خود می دانند. در هیچ توطئه و دسیسه ای برای براندازی هیچ دولتی شرکت نمی جویند و در روابط سیاسی دول مختلف دخالت نمی نمایند. این بدان معنی نیست که بهائیان از فرایندهای سیاسی جهان امروز بی اطّلاع اند و بین حکومت های عادل و ظالم تمایز قائل نمی شوند. رهبران جهان در قبال مردم کشور خود که گرانقدرترین ذخایر هر مملکت شمرده می شوند وظایف سنگین و مقدّسی بر عهده دارند. بهائیان در هر کجا که ساکن باشند می کوشند که موازین عدالت را رعایت نمایند و برای اصلاح نابرابری و بی عدالتی نسبت به خود و دیگران، در قالب قوانین موجود، فعّالیّت ‌کنند ولی از هر نوع اقدام خشونت آمیز نیز اجتناب می ورزند. مَحبّتی که بهائیان در قلوبشان نسبت به تمام نوع بشر می پرورانند هیچ مغایرتی با احساس علاقه و وظیفه نسبت به ‌وطنشان ندارد.»(11)

 

و در مادّۀ 18 منشور بین المللی حقوق بشر- عهدنامۀ بین المللی حقوق سیاسی و مدنی- آمده است که «هر فرد حق آزادی فکر، وجدان و مذهب را دارد. این حق شامل آزادی داشتن و یا انتخاب دین و عقیده و آزادی ابراز آن، چه انفرادی و یا دسته جمعی و چه خصوصی و یا عمومی، از طریق عبادت، رعایت آن در زندگی روزمره و تعلیم آن به دیگران می باشد.»

 

بنابراین وقتی نگارنده، مانند اکثریّت هم میهنان عزیز، روش و عملکرد جمهوری اسلامی را نسبت به ایرانیان بهائی و غیر بهائی، مخالف اصول فوق می بینم، حقیقتاً افسوس می خورم که چرا در این 44 سال برخلاف فلسفۀ وجودی نهاد حکومت که اِعمال عدل و انصاف و نظم امور است، چنان کرده است که آزادی و آسایش فکری و معنوی و عقیدتی، و رفاه مادی و اقتصادی اکثریّت قریب به اتّفاق ایرانیان را سلب کرده و برخلاف ادّعایش، چنان از روحِ اسلامِ اخلاق مدار و انسانی دور و مهجور است که همه و بخصوص جوانان عزیز و نیز البته جهانیان را از اسلام و هرچه دین است دلسرد یا بیزار نموده است.

 

با توجّه به آنچه تا اینجا مطرح گردید، نگارنده نیازی به پاسخگویی به اکاذیب و افترائات و سناریویِ مضحکِ مطروحه در اطلاعیۀ 10 مرداد 1401 وزارت اطلاعات و انعکاس آن در اخبار صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران نمی بیند، زیرا از یک طرف خودِ جمهوری اسلامی ایران در این 44 سال به شهادتِ وکلایِ متّهمین بهائی نتوانسته مدارک و اسنادی قابل قبول در محکومیت بهائیان در دادگاه های فرمایشی ظالمانه اش ارائه کند و از طرف دیگر اکاذیب و اتّهامات وارده چنان بی اساس و بعضاً مُضحک بوده است که منصفین غیر بهائی نیز به پاسخ به آنها پرداخته و می پردازند. (12) با این حال شاید ذیلاً بیان فهرست وار و ارائۀ منابعی برای تحقیق در این زمینه مفید باشد.

 

در اطلاعیۀ وزارت اطلاعات از «بازداشت اعضای هسته‌ی مرکزی حزب جاسوس بهائیّت» یاد شده! حال آن که 44 سال است مسؤولینِ ادارۀ امورِ جامعۀ بهائیان ایران بارها دستگیر و زندانی و بعضاً اعدام شده اند و هم اکنون با تعطیلی مؤسسّات اداری بهائی در ایران «هستۀ مرکزی» ای وجود ندارد که دستگیر شوند چنان که قبلاً هفت نفر مدیران جامعۀ بهائی معروف به «یاران ایران» نیز که در سال 1387 دستگیر و بدون ارائۀ مدارک و اسناد معتبر حقوقی ظالمانه محاکمه و هر یک به ده سال تحمل زندان محکوم شده بودند پس از تحمّل حبس در سال 1396 آزاد شدند و هم اکنون افراد بهائی و جامعۀ بهائیان ایران بدون وجود مؤسسّات اداری قبلی تحت ستم های رو به ازدیاد حکومت اسلامی هستند. (13) امّا در اینجا بی معنی ترین و مضحک ترین مورد واژۀ «حزب جاسوس بهائیّت» است؛ واژه ای بسیار جدید و به همان اندازه بسیار عجیب و غریب و بلکه شگفت آور که وزارت اطلاعات از آن رونمایی کرده است! معمولاً جاسوسی به شکل فردی است و اینجاست که باید از وزارت اطلاعات پرسید تا تعریفی منطقی از جاسوسیِ دسته جمعیِ حزبی ارائه دهد. یکی از بهائیان نکات درخورِ توجّهی در وصف چنین جاسوسی به شکل حزبی نوشته است که مطالعۀ آن گویای آشفتگی ذهن و سردرگمی و ندانم کاری وزارت اطلاعات است. (14)

 

در ادامۀ اطلاعیۀ وزارت اطلاعات اتّهام نخ نما و تکراریِ ارتباط مستقیم تشکیلاتیِ دستگیر شدگان بهائی «با کانون صهیونیستی موسوم به بیت العدل مستقر در فلسطین اشغالی» برای جاسوسی ذکر شده است. دربارۀ ردّ اتّهام ارتباط بهائیان با صهیونیسم، هم بهائیان و هم حتّی غیر بهائیان پاسخ های منطقی بسیاری ارائه کرده اند که لزومی به تکرار مفصّل آنها در اینجا نیست و کافی است در قسمت یادداشت ها به چند نمونه از آنها اشاره نماید (15) و در اینجا از میان آنها فقط نظر دكترجمیل ضیاب یكی ازعلمای برجستۀ غیر بهائی فلسطینی را می آورد که گفته است:

 

«... وقتی بعضی از این روزنامه هائی را كه مسلمان ها می نویسند می خوانم، خیلی تعجّب می كنم. این ها می گویند بهائیان جاسوس اسرائیل هستند وعلّتش را هم چنین توجیه می كنند كه معابد خود را درخاك اسرائیل بنا كرده اند. آنها این حقیقت را ندیده می گیرند كه عبادتگاه های بهائی درزمانی كه فلسطین تحت حكومت امپراطوری عثمانی و بعد ازآن تحت الحمایۀ دولت انگلیس بود، در این كشور بنا و تأسیس شده بود. وقتی اسرائیلی ها آمدند، آنها برخلاف دیگران خانه و كاشانۀ خود را ترك نكردند و اكثریّت شان در آنجا ماندند. اگر بخواهیم جانب انصاف را رعایت كنیم می بینیم كه درعكّا و حیفا مسجد و كلیسا هم هست، امّا نمی توانیم به این خاطرمسیحیان و مسلمان ها را متّهم كنیم و آنها را جاسوسان و عمّال اسرائیل بنامیم. خود من مسلمان هستم نه بهائی، ولی باید جانب انصاف را گرفت وقتی مسلمان ها چنین اتّهامّاتی به بهائیان وارد می كنند، احساس می كنم وظیفه دارم به آنها جواب بدهم. دین بهائی نزدیك ترین دیانت به اسلام است زیرا هدف غائی اسلام را مبنی بر وحدانیّت خدای یكتا قبول دارد و با ما دراین اعتقاد سهیم است. از سال 1948 كه به آمریكا آمده ام هنوزبه یك بهائی برنخورده ام كه سخنی كه دالّ بر مذمّت اسلام باشد بر زبان براند، بلكه برعكس آنها حضرت محمّد ص را به پیغمبری قبول دارند، قرآن را كتاب آسمانی می دانند و تعالیم اسلام را با دیدۀ تحسین و ستایش می نگرند...این طایفه نه تنها مرتد نبوده و نیستند، بلكه بر اثر تعالیم آیین بهائی به درجۀ قبول حضرت محمّد ص به پیامبری و قرآن به عنوان كتاب آسمانی فائز گردیده اند، درست است كه اصول اعتقاداتشان عیناً شبیه عقاید اسلامی نیست، معهذا مسلمانان وظیفه دارند كه حدّاقلّ به صِرفِ رعایت ادب آنها را به عنوان نزدیكترین دین به اسلام قبول و اذعان نمایند.» 

 

اطلاعیۀ وزارت اطلاعات مدّعی است بیت العدل اعظم «مأموریت ویژۀ جمع‌آوری هدفمند اطلاعاتی به شبکۀ بازداشت شده ابلاغ نموده بود»! با کمال حیرت و تعجّب باید پرسید چرا یک گروه جاسوس اسراییل باید مرکز خود را در همان کشور اسراییل و به شکلی علنی قرار دهند؟ مگر این با اصول مخفی کاری که از اَهَمّ قوانین جاسوسی است منافات آشکار ندارد. درست است که مرکز جاسوسیِ اسراییل یعنی موساد نیز در اسراییل قرار دارد، امّا جاسوسان موساد در کشورهای جهان و از جمله ایران، اصلاً اسم و رسمی ندارند. نمی توان براحتی آنها را شناسایی کرد تا آن جا که صحبت از نفوذ آنها حتّی در بیت رهبری و یا بالاترین رده های سپاه پاسداران می شود. (16) مسلّم است که این رخنه و نفوذ، به مَدَد ناشناس بودنِ آنها میسّر شده است. حال چگونه می توان مدّعی شد که بهاییان جاسوس اسراییل هستند؟ فرض کنیم هستند، چرا جاسوس بودن دسته جمعیِ خود را جار می زنند؟ راستی چرا همه چیز این جاسوس ها علنی است!؟

 

ای کاش جمهوری اسلامی ایران فارغ از تعصّبات و اوهام و خرافات مذهبی و «توهّمِ قُدسی بودن» خود (17) که باعث ستم بر بهائیان و دیگر دگراندیشان شده، به حقایق آشکار دیانت بهائی و آموزه های آن و روش و سلوک بهائیانِ تحت ستم توجّه می نمود تا درک کند که بهائیان را هدف صلح جهانی و وحدت عالم انسانی است و نه نزاع های گوناگون مذهبی و ملّی و سیاسی و نژادیِ موجود. ای کاش می فهمید که بهائیان جهان برای قربانیان همۀ تعصّبات و دشمنی ها و جنگ ها اشک می ریزند و دست به دعا هستند كه این نزاع های بیهوده تمام شود. ای کاش می فهمید بهائیان علاوه بر دعا سعی می كنند با ابلاغ و اجرای تعالیم آئین مقدّسشان جهانیان را متوجّه راه حل های حضرت بهاءالله برای نجات از این تعصّبات و جنگ ها سازند. از جمله شواهد این حقیقت، قسمتی از ترجمۀ پیام مركزجهانی بهائی، بیت العدل اعظم، مورّخ 17 آگست 2006، خطاب به بهاییان سراسر عالم است كه در آن با اشاره ای به جنگ 33 روزۀ اسرائیل و حزب الله لبنان چنین می فرمایند (18)

 

«... قربانیان بی گناه هر دو سوی این مخاصمه را در ادعیۀ صمیمانۀ خود به یاد آریم و تسلّی قلوب محزون آنان را از درگاه الهی مسئلت نمائیم... اغتشاش اخیر كه بار دیگر ارض اقدس را در برگرفت تنها جدیدترین واقعه در سلسله آشوب های مكرّری است كه اوضاع بی ثباتی را كه دیری است بر خاورمیانه حكمفرماست نمایان می سازد و تنها یكی از مصائب بی شمار و فزاینده ای است كه عالم بشریت را متزلزل ساخته است. برای پیروانِ جَمالِ اقدسِ اَبهیٰ [حضرت بهاءالله] كه به دیدگاه شفابخش نقشۀ الهی در مرحلۀ فعلی آن واقفند ناآرامی هایی كه متناوباً این سرزمینِ اَنبیایِ اِلهی را تحت تأثیر قرار می دهد می تواند بیش از هر چیز یادآور و فی الحقیقه انگیزه ای برای انجام مجهودات و ایفای وظایف فوری ایشان باشد. پس با تمام قوا و با اطمینان كامل به تحققِ وُعودِ شكوهمندِ الهی قیام نمایید و اجازه ندهید كه هیچ مشكلی شما را از خدمت بازدارد...»

 

اطلاعیۀ وزارت اطلاعات در ادامه ذکرِ «خط تبلیغ تهاجمی» توسط بهائیان بطور خاص در مهدکودک های سراسر کشور را عنوان می کند که با توجّه به عبارت «حزب جاسوس بهائیّت» که ذکرش در فوق رفت، نباید اسباب حیرت و تعجّب باشد، زیرا وقتی جاسوسی فردی نیست و حزبی و دسته جمعی است، لابد کودکان بهائی نیز از بدو تولّد جزء حزب و جاسوس خواهند بود و مهم ترین اِقدام «اعضای هستۀ مرکزی حزب جاسوس بهائیّت» تأسیس مهدکودک ها برای این کودکان جاسوس است. «من میان گفت و گریه می تنم». و این در حالی است که افراد و جوامع و سازمان ملل متّحد و دیگر سازمان ها و حکومت هایی که در سراسر جهان با کم و کیف تعلیم و تربیت بهائی آشنا شده اند بلا استثناء آن را مفید برای تربیت کودکان و نوجوانان دانسته اند و بعضاً درخواست نموده اند که از آن روش ها در کشورشان استفاده شود. (19)

 

لذا در مقایسۀ جوامع و حکومت های مزبور با جمهوری اسلامی ایران باید گفت حکومت ایران مایل نیست کودکان و نوجوانان ایرانیِ بهائی و غیر بهائی در مهد کودک ها و کلاس ها، بجای آموختن تعصّباتِ مذهبی و آلوده شدن قلوب پاکشان به کینه و نفرت نسبت به دگراندیشان و ترویج روحیۀ جنگ و ستیز با این و آن، به اخلاق و صفات و کردار انسانی متّصف گردند؛ کردار و صفاتی همچون: ادب، پاکدامنی و حیا، امانت، راستی و صداقت، خلوص و بی ریائی، صبر و پشتکار و استقامت در کنار توکّل، اعتدال، عدل و انصاف، وارستگی، کسب علم و دانش و آگاهی، احترام، تعاون و همکاری، فروتنی، خدمت به مردم، دعا و مناجات، موسیقی، سخاوت و انفاق، قدرت عفو و بخشش، محبّت، وفا و عدم خیانت، پاکی قلب، افکار بلند و حقیقت جوی، مشورت، نظافت و لطافت ظاهر و باطن، رعایت حیوانات و عدم آزارشان، پرهیز از انتقام و کینه جویی، پرهیز از تعصّبات گوناگون و خرافات و اوهام، پرهیز از دروغ و حسد و غرور، پرهیز از فساد و اعتیاد به دخان و مواد مخدّر، پرهیز از دل شکستن، پرهیز از دست بوسی و تملّق و چاپلوسی، پرهیز از دزدی، پرهیز از پیشۀ گدایی، پرهیز از عیب جویی و افتراء، پرهیز از نزاع و جنگ و جدال، پرهیز از نجس دانستن این و آن، پرهیز از لعن و نفرین و مکدّر کردن دیگران...  

 

اطلاعیۀ وزارت اطلاعات مأموریّت دیگری را که برای آن به اصطلاح «اعضای هستۀ مرکزی حزب جاسوس بهائیّت» ذکر می کند، «ترویج سازمان‌یافته‌ی بی‌حجابی در ایران» است! امّا وزارت مزبور قطعاً آگاه است که مدّت هاست «حواس ملّت شریف ایران جمع است» و مخالفت با حجاب اجباری و یا هر نوع اجباری، خواستۀ اکثریّت ملّت شریف ایران است و ایرانیان با آنچه تا کنون در جریان مخالفت با چنین اجبارهایی صورت گرفته کاملاً آشنا هستند و سپربلا کردن بهائیان در انحراف این جریان سودی نداشته و ندارد. این اوّلین بار نیست که علمای مسلمان در ایران بهائیان را مخالف «حجاب و عفاف» دانسته اند. از همان اوایل ظهور دیانت بابی و بهائی تهمت بی عفتی بر ایشان زده شده و هنوز هم می شود. (20) امّا روش بهائیان در این زمینه نیز مشخص است، چنان که حضرت بهاءالله می فرمایند:

 

«زمام اَلبِسه و ترتیب لِحیٰ [= ریش ها] و اصلاح آن در قبضۀ اختیار عباد گذارده شد، ولکن اِیّاکُم اَن تَجعَلوا اَنفُسَکُم مَلعَبَ الجاهِلین.» (21)

 

و حضرت عبدالبهاء می فرمایند:

 

«تنزیه و تقدیس از اَعظم خَصائصِ اهل بهاء [بهائیان] است. ورقاتِ [خانم ها] موقنۀ مطمئنّه باید در کمال تنزیه و تقدیس و عفّت و عصمت و سِتر و حِجاب و حَیا، مشهور آفاق گردند تا کلّ بر پاکی و طهارت و کمالاتِ عفّتیّۀ ایشان شهادت دهند، زیرا ذرّۀ از عصمت، اَعظَم از صد هزار سال عبادت و دریایِ معرفت است.» (22)

 

حامد صبوری

24 مرداد 1401

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

یادداشت ها:

1- رجوع شود به «بهائیان سپربلا» //noghtenazar.org/node/780  و نیز //noghtenazar.org/node/904. به عنوان مثال اگر اقتصاد کشور ویران شده و یا دلار گران می شود علت آن را بهائیان می دانند! اگر دختران عزیز ایران را برای فحشا به کشورهای عربی و غیره می برند در زمانی آن را به بهائیان نسبت دادند. اگر غدّۀ سرطانی در وزارت اطلاعات کشف می شود سعید امامی و دیگر عوامل را بهائی جلوه می دهند. اگر بمبی در حسینیۀ رهپویان وصال در شیراز منفجر می شود کار بهائیان جلوه داده می شود. مدیریت جریانات متعاقب انتخابات سال 1388 و تظاهرات عاشورا را کار بهائیان قلمداد کردند و حتّی آقایان کروبی و میرحسین موسوی را صهیونیست و انگلیسی و مرتبط با بهائیان نامیدند: //noghtenazar.org/node/854  و  //noghtenazar.org/node/857  و از همه بامزه تر آن که عامل شیوع کرونا در ایران را بهائیان گفتند!   //news.gooya.com/2020/06/post-39893.php

2- //www.radiofarda.com/a/iran-s-regime-raiding-homes-of-bahais-across-iran/31967828.html

3- 44 سال است که جمهوری اسلامی ایران به بهائی ستیزی و نفرت پراکنی و سرکوب بهائیان ایران مستمراً و شدیداً ادامه داده است و حتی در کشورهای دیگر نیز سعی نموده است حکومت یا حزب های همسوی خود را علیه بهائیان آن کشورها تحریک کند. به عنوان نمونه به این مقالات رجوع شود. «بهائی ستیزی» در: //fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A8%D9%87%D8%A7%D8%A6%DB%8C%E2%80%8C%D8%B3%D8%AA%DB%8C%D8%B2%DB%8C و «تحریکِ نفرت: کمپین رسانه ای ایران برای دهشتناک جلوه دادن بهائیان» در //www.velvelehdarshahr.org/node/234  و «بهائی ستیزی؛ پخش برنامه تلویزیونی با هدف نفرت پراکنی علیه بهائیان از صدا و سیما» در //www.hra-news.org/2021/hranews/a-29957/ و «سرویس خبری جامعۀ بهائی» در //news.persian-bahai.org/archive?category_id=228 و نمونه هایی از تحریک برای بهائی ستیزی در یمن و مالزی و اندونزی و... در این آدرس ها: //velvelehdarshahr.org/node/373 و نیز: //velvelehdarshahr.org/node/480 و نیز: //velvelehdarshahr.org/node/502  و نیز در دسته گل اخیری که جمهوری اسلامی ایران در اضافه کردن تبصره هایی به بعضی مواد قبلی قانون مجازات های اسلامی برای سرکوب بهائیان و سایر دگراندیشان به آب داده است، در مقالۀ «اعتراف به قانونی بودن بهائی ستیزی در جمهوری اسلامی ایران» در اینجا: //news.gooya.com/2022/06/post-65723.php

4- //www.vaja.ir/news/314010/314104/406216/%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%DB%8C%D9%87-%D9%88%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AA

5- //news.persian-bahai.org/1607  و //www.radiofarda.com/a/31971628.html

6- //www.hra-news.org/?s=%D8%A8%D9%87%D8%A7%D8%A6%DB%8C%D8%A7%D9%86

7- پیام بیت العدل اعظم الهی مورّخ ۲۶ نوامبر ۲۰۰۳ دربارۀ ایران در //www.velvelehdarshahr.org/node/89

8- به گفتۀ فرهاد ثابتان از سخنگویان «جامعه جهانی بهائی»، «هرگاه جامعۀ ایران با بحران های شدیدی مواجه می شود، جمهوری اسلامی برای انحراف افکار عمومی، در اوّلین قدم فشار بر جامعه بهائی ایران را افزایش می دهد.» //www.hra-news.org/2022/hranews/a-36456/

9- نویسنده به وجوهی از این حقیقت در مقالۀ مفصّلی با عنوان «صُورِ اِسرافیلِ مالِکِ اَنام؛ نتیجۀ بهائی ستیزی سال های ۱۳۳٤، ۱۳٤۲، ۱۳٥٧ ه. ش.» پرداخته است و با شواهد متعدد نشان داده است که بسیاری از هم میهنان شریف و صاحب نظران منصفِ ایرانِ عزیزمان نیز به اثبات بیگناهی بهائیان و دفاع از حقوق شهروندی شان پرداخته اند. //velvelehdarshahr.org/node/338و نیز رجوع شود به لایحۀ دفاعیۀ وکیل فهیم و شجاع، سرکار خانم گیتی پورفاضل، برای متهمین بهائی در شیراز //noghtenazar.org/node/1206 و نیز از جمله جدیدترین موارد به عنوان نمونه: سخنان خانم مهرانگیز کار در صفحۀ اینستاگرام شان است که در چند قسمت دربارۀ اکاذیب جمهوری اسلامی ایران و سپربلا قرار دادن بهائیان و نیز خدمات بهائیان به ایران عزیز و ایرانیان شریف صحبت کرده اند. //www.instagram.com/p/CgvNUsuu44m/  و نیز:

//raasti.bahaisofiran.org/%D8%A7%D8%B2-%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D9%86%D9%87-%D9%87%D8%A7/

10- برای نمونه رجوع شود به: مقالۀ «ستم های جمهوری اسلامی بر بهائیان و عکس العمل هم میهنان شریف ایران» در //news.gooya.com/2022/07/post-66319.php و نیزاز موارد جدید: «نامه شهادت ساکنین روستاهای اطراف روشنکوه در حمایت از بهائیان روشنکوه» در اینجا:

//iranbahaipersecution.bic.org/index.php/fa/archive/namh-shhadt-saknyn-rwstahay-atraf-rwshnkwh-dr-hmayt-az-bhayyan-rwshnkwh  و موارد قبل تر در:

//iranbahaipersecution.bic.org/fa/archive/plmp-mghazh-hay-bhayyan-dr-sary

//iranbahaipersecution.bic.org/fa/archive/namh-ksbh-w-ahaly-nwshhr-mslmanan-mwzfnd-nsbt-bh-afrad-ghyrmslman-ba-dl-aslamy-mamlh-knnd

//iranbahaipersecution.bic.org/index.php/fa/archive/namh-hmkaran-w-mshtryan-whyd-myrza-glpwr-bray-rf-plmp-mghazh-wy

//iranbahaipersecution.bic.org/index.php/fa/archive/namh-hft-nfr-az-hmkaran-w-mshtryan-adl-smymy-bray-rf-plmp-mghazh-aw

نامه ۵۴ اقتصاددان به رهبر جمهوری اسلامی: تبعیض اقتصادی علیه بهائیان را پایان دهید: //kayhan.london/fa/1395/02/14/41526/

و نیز مقالۀ «صُورِ اِسرافیلِ مالِکِ اَنام؛ نتیجۀ بهائی ستیزی سال های ۱۳۳٤، ۱۳٤۲، ۱۳٥٧ ه. ش.» //velvelehdarshahr.org/node/338

11- //www.payamha-iran.org/node/78 این پیام بسیار مهمّ است و کم و کیف ارتباط بهائیان با سیاست را مفصّلاً  تشریح می نماید.

12- از جمله مواردی چون: بیانیۀ «ما شرمگینیم»؛ فیلم مستند «تابوی ایرانی» از آقای رضا علامه زاده و دیگر سخنرانی های ایشان؛ کتاب «رگ تاک» از فاضل غیبی؛ سخنرانی های استاد عباس میلانی؛ بیانیه ها و مقالات و اقدامات حقوقدانان و وکلایی چون آقای عبدالکریم لاهیجی، خانم شیرین عبادی، آقای عبدالفتاح سلطانی، آقای هادی اسماعیل زاده، خانم نسرین ستوده، خانم مهناز پراکند؛ خانم نرگس محمّدی، آقای مهران براتی؛ مقالۀ آقای حمید حمیدی؛ بیانیۀ حزب مشروطه ایران؛ بیانیۀ اتحاد جمهوریخواهان ایران؛ کتاب «وظیفه دشوار نظارت بر اجرای قانون اساسی»، از دکتر حسین مهرپور؛ مقالۀ آقای حسن یوسفی اشکوری؛ مقالات آقای رضا فانی یزدی؛ مقالۀ دکتر سلی شاهور؛ مقالۀ آقای علی کشتگر؛ مقالات خانم سهیلا وحدتی؛ مقالۀ آقای مسعود نقره کار ... و بسیاری دیگر که در آنها علاوه بر ردّ اکاذیب و تهمت ها و اتّهامات بی اساس علیه بهائیان، از حقوق شهروندی بهائیان ایران دفاع شده است. برای دیدن آدرس و منابع موارد فوق رجوع شود به مقالۀ «صُورِ اِسرافیلِ مالِکِ اَنام؛ نتیجۀ بهائی ستیزی سال های ۱۳۳٤، ۱۳٤۲، ۱۳٥٧ ه. ش.» و یادداشت های آن در //velvelehdarshahr.org/node/338 و نیز:

//www.bbc.com/persian/iran/2015/05/150513_u04_bahais_prison و نیز:

//news.persian-bahai.org/story/293 و نیز: //ir.voanews.com/a/hicks-2009-10-18-64702992/652434.html

13- دربارۀ حقایق مزبور، رجوع شود به نامۀ جامعۀ جهانی بهائی به آیت الله درّی نجف آبادی، دادستان کل کشور، مورّخ 14 اسفند 1387 در این آدرس:

//iranbahaipersecution.bic.org/fa/archive/namh-jamh-jhany-bhayy-bh-ayt-allh-dry-njf-abady-dadstan-kl-kshwr

و نیز: //fa.wikipedia.org/wiki/%DB%8C%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86_%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86

14- مقالۀ «حزب جاسوس» در اینجا: //news.gooya.com/2022/08/post-66878.php

15- از جمله رجوع شود به: «یک سند گویا- موضع اهل بهاء نسبت به اسرائیل» پاسخ حضرت شوقی ربّانی ولیّ امر دیانت بهائی در جواب نامۀ رئیس كمیسیون مخصوص سازمان ملل متّحد در قضیّۀ فلسطین، در این آدرس: //velvelehdarshahr.org/node/4 و نیز:

«توضیحاتی دربارۀ بیانیۀ رسمی جمهوری اسلامی ایران تحت عنوان "بهائیت، منشاء و نقش آن"» در این آدرس:

//www.velvelehdarshahr.org/node/88 و نیز: مقالۀ «رابطه بهاییان با دولت اسراییل» در این آدرس:

//fa.iranpresswatch.org/post/6118/%D8%B1%D8%A7%D8%A8%D8%B7%D9%87-%D8%A8%D9%87%D8%A7%DB%8C%DB%8C%D8%AA-%D8%A8%D8%A7-%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA-%D8%A7%D8%B3%D8%B1%D8%A7%DB%8C%DB%8C%D9%84/

و نیز مقالۀ «بهائیان و دولت اسرائیل» در این آدرس:

//fa.iranpresswatch.org/post/6023/%D8%A8%D9%87%D8%A7%D8%A6%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA-%D8%A7%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D8%A6%DB%8C%D9%84/

و نیز مقالۀ «دیانت بهائی و مسئلۀ اسرائیل» در این آدرس: //velvelehdarshahr.org/node/44 و نیز مقالۀ «بهائیها و اسرائیل» در این آدرس: //velvelehdarshahr.org/node/72 و نیز مقالۀ «گوشه ای از نظر امر بهائی در بارۀ اسرائیل» در این آدرس:

//velvelehdarshahr.org/node/61  و نیز مقالۀ «حزب جاسوس» در اینجا: //news.gooya.com/2022/08/post-66878.php

 و نیز مقالۀ «بهاييان و فلسطين، روايتی ديگر» در //news.gooya.com/politics/archives/2014/08/184719print.php

و علاوه بر منابع بهائی فوق، شهادت غیر بهائیان در این خصوص حائز اهمّیّت است: از جمله عالمی غیر بهائی فلسطینی در ردّ ارتباط بهائیان با صهیونیسم در مقالۀ «نظر عالمی فلسطینی دربارۀ امربهائی» در این آدرس: //velvelehdarshahr.org/node/13 و نیز شهادت مقام وزارت اوقاف مصر دربارۀ عدم ارتباط بهائیان مصر با صهیونیسم در مقالۀ «مرگ تدریجی یک اتهام» در این آدرس: //www.noghtenazar.org/node/644 و نیز: «الأوقاف تتراجع عن اتهام البهائيين المصريين بمساندة الصهيونية» در این آدرس:

//basmagm.wordpress.com/2008/10/26/%d8%a7%d9%84%d8%a3%d9%88%d9%82%d8%a7%d9%81-%d8%aa%d8%aa%d8%b1%d8%a7%d8%ac%d8%b9-%d8%b9%d9%86-%d8%a7%d8%aa%d9%87%d8%a7%d9%85-%d8%a7%d9%84%d8%a8%d9%87%d8%a7%d8%a6%d9%8a%d9%8a%d9%86-%d8%a7%d9%84%d9%85/

و نیز صحبت های مجتبی واحدی با عنوان «حقارتی دیگر برای نظام/ بازداشت شهروندان ایرانی برای انتقا م سخت از اسرائیل» در

//www.youtube.com/watch?v=GYhoMr0MkjQ

و نیز «تاریک‌اندیشان ایرانی و اسرائیل»، فاضل غیبی، در اینجا:

//www.alvandtv.com/blog/%D9%81%D8%A7%D8%B6%D9%84-%D8%BA%DB%8C%D8%A8%DB%8C-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%DA%A9%E2%80%8C%D8%A7%D9%86%D8%AF%DB%8C%D8%B4%D8%A7%D9%86-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D9%88-%D8%A7%D8%B3%D8%B1/

علاوه بر موارد فوق تحقیق دربارۀ ماجرای فلسطین و اسرائیل از کتب محققین، آگاهی بخش و مُثبِتِ بی اساس بودن اتهامات جمهوری اسلامی ایران علیه بهائیان است، از جمله رجوع شود به: «صهیونیسم»، یوری ایوانف، ترجمۀ ابراهیم یونسی، چاپ سوّم، انتشارات امیركبیر؛ «دربارۀ فلسطین»، ماكسیم رودنسون، ترجمۀ هزارخوانی، چاپ طوس؛ «تاریخ عرب درقرون جدید»، لوتسكی، ترجمۀ بابائی، انتشارات چاپار.

16- رجوع شود به سخنان علی یونسی، وزیر اطلاعات در دولت محمّد خاتمی و دستیار حسن روحانی در دورۀ ریاست جمهوری اش در مورد نفوذ سازمان ملّی اطلاعات اسرائیل- موساد- در ساختار جمهوری اسلامی ایران. //www.bbc.com/persian/iran-57657058

17- رجوع شود به «نقشِ توهّمِ قُدسی بودن در ستم پیشگی جمهوری اسلامی ایران» در //velvelehdarshahr.org/node/549

18- نیز مقالۀ «بهاييان و فلسطين، روايتی ديگر» در //news.gooya.com/politics/archives/2014/08/184719print.php

19- رجوع شود به سایت //www.bahai.org/fa/ و نیز بیانیۀ «قرن انوار» //www.payamha-iran.org/node/25 و نیز

کتاب «مدارس فراموش شده» در //www.aasoo.org/fa/books/339 و نیز حتّی آن دسته از متفکرین ایران عزیزمان هم که با آموزه های بهائی آشنایی پیدا کرده اند روش و مواد تعلیم و تربیت بهائی را توصیه کرده اند. به عنوان نمونه رجوع شود به: لایحۀ سرکار خانم گیتی پورفاضل در دفاع از متهمین بهائی، در اینجا //noghtenazar.org/node/1206 و نیز سخنان خانم مهرانگیز کار در صفحۀ اینستاگرام شان که در چند قسمت از جمله دربارۀ خدمات بهائیان به ایران عزیز و ایرانیان شریف از جمله در زمینۀ تعلیم و تربیت و تأسیس مدارس صحبت کرده اند. //www.instagram.com/p/CgvNUsuu44m/

20- به عنوان نمونه مقالۀ «پاسخي به مقالۀ امواج حجاب ستیزی درتاريخ معاصرايران» در //velvelehdarshahr.org/node/470

21- کتاب  گنجینۀ حدود و احکام، ص 191. مضمون قسمت عربی به فارسی: ولکن مبادا ای قوم خود را بازیچۀ نادانان قراردهید.

22- گنجینۀ حدود و احکام، ص 300.

نظر خود را بنویسید