×
صفحه نخستدرباره سایتشرایط استفادهحریم خصوصیتماس با ما
ولوله در شهر ۱ولوله در شهر ۲ولوله در شهر ۳طلوع عشق
نگاشته هادیدگاه هانکته ها
آثار بنیانگذاران دیانت بهائیپیام های بیت العدل اعظمگزارش ها و بیانیه هاآثار نویسندگان بهائی

برای شروع یا قطع اشتراکتان در خبرنامه سایت، آدرس ایمیل خود را در ذیل وارد کنید.

ثبت نام
قطع اشتراک
twitter
×
ولوله در شهر - شمارۀ اولولوله در شهر - شمارۀ دومولوله در شهر - شمارۀ سومطلوع عشق
سایت "بهائیان ایران" سایت رسمی جامعۀ بهائی ایرانگلچین پیام های بیت العدل اعظمسرویس خبری جامعۀ بهائیعالم بهائی: جامعۀ جهانی بهائیزندگی حضرت بهاءاللهکتابخانۀ بهائیعهد و میثاقآئین بهائیدنیای بهائینقطه نظرنگاهکسروی و کتاب «بهائی گری»پروژه های بهائیسایت جامعۀ جهانی بهائیسایت ضیافت نوزده روزهتلویزیون نوینرادیو پیام دوستسایت تعلیم و تربیتسایت ازدواج بهائی
چند شاهد از بهائی ستیزی جمهوری اسلامی ایران در خارج از ایران
1396/02/10
چند شاهد از بهائی ستیزی جمهوری اسلامی ایران در خارج از ایران
 
بهائی ستیزی جمهوری اسلامی ایران عامدانه، با برنامه، سیستماتیک، و مستمر است. سال ها است که جمهوری اسلامی نه تنها در ایران، بلکه در سایر کشورهای جهان نیز مشغول بهائی ستیزی بوده و هست. قبلاً در سایت ولوله در شهر به عنوان نمونه دو شاهد از موارد بهائی ستیزی جمهوری اسلامی در خارج از ایران را در اینجا و اینجا ملاحظه فرمودید. اینک در زیر مورد دیگری را که اخیراً آشکارتر شده تقدیم می نماید.
 
حامد صبوری
 
11/ 2/ 1396
 
 
موج تهدید‌آمیز دستگیری‌ها در یمن - زنگ خطر
 
1اردیبهشت 1396 (21 آوریل 2017)
 
جامعۀ جهانی بهائی- نیویورک - برخی از مسئولین حکومتی در صنعا که با حملات پی در پی به بهائیان یمن، آن‌ها را برای انکار عقایدشان تحت فشار قرار می‌دهند، حکم دستگیری حداقل ۲۵بهائی را صادر کرده‌اند.
 
از جمله اتهامات بی‌پایه و مهمل وارد بر بهائیان، ابراز محبت به دیگران و حسن سلوک با هدف جذب مردم به آئین بهائی است. این اتهامات شباهت فاحشی به اتهاماتی دارد که بهائیان در ایران با آن مواجه هستند و گزارش‌ها به‌راستی حاکی از نفوذ مقامات ایران در وقایع اخیر یمن است.
 
وقایع اخیر ادامۀ موج نگران‌کنندۀ آزار و اذیت‌هایی است که جامعۀ بهائی یمن متحمل شده است. از جمله دستگیری آقای حامد بِن حیدرا (Hamed bin Haydara) در سال ۲۰۱۳و دادگاه ایشان که در حال حاضر در جریان است و همچنین دستگیری بیش از ۶۰نفر در یک گردهمایی آموزشی که نیمی از آن‌ها بهائی بودند. آقای کیوان قادری که در این جلسه دستگیر شده بود بیش از ۸ماه است که در زندان به سر می‌برد. به علاوه، چند هفته پیش، یکی از کارمندان صلیب سرخ تنها به دلیل اعتقاد به دیانت بهائی در تاریخ ۵آوریل دستگیر شد.
 
خانم بانی دوگال (Bani Dugal) نمایندۀ ارشد جامعۀ جهانی بهائی در سازمان ملل متحد گفت: «ما از جامعۀ بین‌المللی تقاضا داریم که این اعمال شوم و هشدار برانگیز را که توسط برخی از مسئولین حکومتی از جمله دفتر امنیت ملی و دادستانی در یمن صورت می‌گیرد یک‌صدا محکوم کنند و توقف موج اخیر دستگیری‌ها و آزادی بهائیان زندانی را که جانشان با خطر جدی مواجه است خواستار شوند.»
 
درخواست فوری خانم دوگال این است که «نباید با سکوت خود اجازه دهیم یک جامعۀ دینی با خودکامگی و بی‌عدالتی مواجه شود.»
 
روز دوشنبه ۱۷آوریل، اندکی پیش از صدور حکم دستگیری، دَه‌ها بهائی بین ساعت ۱۰٫۵تا نیمه‌شب تماس‌های تلفنی دریافت کردند که از آن‌ها می‌خواست صبح روز بعد در دادگاه حاضر شوند. این افراد با توجّه به اینکه هیج حکم رسمی از طرف دادگاه دریافت نکرده بودند و همچنین با وقوف به آزار و اذیت‌های اخیر علیه بهائیان تصمیم گرفتند که چند وکیل را به نمایندگی خود به دادگاه بفرستند.
 
با این حال، یکی از این افراد، آقای بدیع الله ثنایی، یک مهندس عمران برجسته به پیروی از توصیۀ محل کارش، روز ۱۸آوریل در دادگاه حاضر شد. دستگیری بلافاصلۀ او این شک را به یقین تبدیل کرد که درخواست حضور بهائیان در دادگاه بهانه‌ای برای دستگیری آن‌ها بوده است.
 
روز ۱۹آوریل، دو بهائی دیگر از جمله آقای والید عیاش  (Walid Ayyash)، از اعضای یکی از قبائل برجستۀ یمنی، در حالی که از شهرِ اب (Ibb) به شهر حدیده (Hudaydah) مشغول رانندگی بود توسط مأمورین دستگیر شد. در حال حاضر از محل نگهداری این دو نفر اطلاعی در دست نیست و نگرانی‌ها نسبت به سلامتی و امنیت آن‌ها رو به افزایش است.
 
بسیاری از خانواده‌های بهائی صنعا برای جلوگیری از بازداشت ناحق خود مجبور به ترک خانه شده‌اند، ازجمله همسر آقای حیدرا که بیش از سه سال است همزمان با نگهداری از سه دخترش برای آزادی همسرش نیز در تلاش بوده است و اکنون در فهرست افرادی که حکم بازداشتشان صادر شده قرار دارد.
 
در سال‌های پرآشوب اخیر که یمن دچار اختلاف داخلی بوده است، اعضای جامعۀ بهائی از جانب‌داری از گروه‌های مختلف خودداری کرده‌اند و تلاششان این بوده که به همۀ افراد جامعه خدمت کنند، به‌ویژه به نسل جوان که مشتاق‌اند انرژی خود را برای بازسازی اجتماع اختصاص دهند. تابه‌حال بسیاری از رهبران یمنی از احزاب مختلف با جامعۀ بهائی ابراز همدردی کرده‌اند. حتی در میان مقامات حوثی در صنعا در مناطقی که بهائیان با این‌گونه آزار و اذیت‌ها مواجه هستند، برخی از چهره‌های اصلی از جمله یکی از وزرا نارضایتی خود را از آزار مداوم آن‌ها ابراز داشته‌اند و برخی حتی از طریق شبکه‌های اجتماعی حملات اخیر را محکوم کرده‌اند.
 
خانم دوگال گفت: «ما نسبت به حمایت تعداد بسیاری از مردم منصف یمن از هر گروه و قشری اطمینان داریم مردمی که موافق این هستند که بهائیان باید اجازه داشته باشند در کنار دیگران زندگی کنند و در پیشرفت اجتماع خود به‌ویژه در این برهۀ سخت برای کشورشان مشارکت داشته باشند.»

نظر خود را بنویسید